Bugün açıklayacağım konu hergün google.com a girdiğimiz sitedeki kendimi şanslı hissediyorum butonu. Biliyorum bu butonu hiç kullanmadınız belki denediniz ne işe yarıyor diye. Zaten googlenin kurucuları da bu butonu kullanıcıların % 1 lik bir kısmının kullandığını belirtti.

Peki google.com ‘de ki kendimi şanslı hissediyorum butonu ne işe yarıyor?
Googledeki kendimi şanslı hissediyorum butonu arama yaptığınız sözcüğün arama sonuçlarındaki ilk sırasındaki siteyi direkt olarak açmamızı sağlıyor.

Örnek verecek olursak google’nin arama kutusuna engin uslu yazarsak, kendimi şanslı hissediyorum butonuna tıkladığımız an direkt olarak enginuslu.com adresine giriş yapacaktır. Yani size herhangi bir sitelerin bulunduğu arama sonucu sayfasını döndürmeyecektir.

 

Chip dergisinden bir alıntı yapmak istiyorum, googlenin kurucularından Sergey Brin katıldığı bir programda şu açıklamaları yapmış.

Google’ın kurucularından Sergey Brin, katıldığı bir radyo programında, internet kullanıcılarının Google üzerinden yaptıkları aramalarda, “Şansımı Denemek İstiyorum” (I’m feeling lucky) butonunu yüzde birlik bir oranda kullandıklarını belirtti.

“Şansımı Denemek İstiyorum” butonuna tıklandığında, Google, kullanıcıyı direkt olarak ilk sırada yer alan arama sonucuna düşürdüğü için bu yüzde birlik kesim, arama sonuçlarındaki reklamları görmüyor. Bu durum da şirkete yıllık tamı tamına 110 milyon dolara mal oluyormuş.

İşin bir diğer ilginç tarafı ise Google’ın, inanılmaz maliyetine karşın “Şansımı denemek istiyorum” butonunu kaldırmayı düşünmemesi.

eee ne diyelim zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış.. Biz yine bildiğimiz yöntem olan otomatik aramaya geçelim :D

Keyifli saatler dilerim…

Google kendimi şanslı hissediyorum butonu nedir?

Google kendimi şanslı hissediyorum butonu nedir?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.