sgk prim borcuÖncelikle 18 yaşından büyük olanların bu konuya kesinlikle ilgi göstermesini rica ediyorum. !

Hani geçen aylarda bir yasa çıkmıştı, genel sağlık sigortası kapsamında işte o zamanlar haberlerde bas bas bağırmışlardı. Kaydınızı yaptırın daha sonra mağdur duruma düşmeyin diye. ee bizim başımıza gelmeden ne olacağını nereden bilelim değilmi :)

Her neyse geçenlerde bir tanıdığa borç çıkması sebebiyle sgk dan borcum olup olmadığımı kontrol etmek için aşağıda vereceğim adrese girdim ve borcumu sorguladım. Bir bakayımda ne göreyim 1566,66 Tl borcum var idi. Şoke oldum bir kaç arkadaşa daha yolladım linki ve onlarında kontrol etmesini istedim. Ve kimisinde borcu vardı kimisinde ise borç filan yoktu.

Herneyse lafı uzatmadan sizede o linki ve nasıl sgk borcu sorgulayacağını anlatayım sonra devam edeyim.

Sgk gss13 prim sorgulama

Öncelikle sgk’nın sitesine giriş yapıyoruz -> https://sgk.ziraatbank.com.tr/ (site deaktif olduğundan borçlarınızı ziraat atmlerinden sorgulayabilirsiniz.)

Tckn bölümüne Tc Kimlik numaramızı

Sorgu tipini ise : GSS PRİM-13 ‘ü işaretliyoruz ve kod doğrulama kısmınıda doldurup sorgula sekmesine tıklayarak borcumunuzun olup olmadığını öğreniyoruz.

Eğer borcunuz var ise ödemeler başlığı altında borcunuz gösterilmektedir.

Peki bu sgk borcu nasıl oluştu diyenleriniz olacaktır eminim.
Onuda kısaca açıklayım 18 yaşını dolduranlar bildiğiniz üzere sgk ya babasının veya annesinin üstünden bakılacağına dair bir belge verilmediği sürece hiçbir sağlık hizmetinden faydalanamıyordu. İşte yeni yasayla bu kişilere devlet tarafından bakılma hakkı geldi. Tabii cuzi bir ücret karşılığında. Neyse konumuz bu değil. Bu borç sgkya  birisinin üzerinden bakıldığınızı belirtmediyseniz veyahut belirtip eğer okuyorsanız sgk ya okuduğunuza dair öğrenci belgenizi sgkya iletmediyseniz bu borç ile karşılaşabilirsiniz.

Ee baktınız yüklü ve az miktarda borcunuz var ve bu borcu ödemek istemiyorsunuz.

Eğer öğrenciyseniz bu miktarı öğrenci olduğunuz süresincesi borcu ödemiyorsunuz. Fakat öğrenci değilseniz bu miktarı er yada geç ödemek zorundasınız. Dikkat : Ödemediğiniz borçlara faiz işlemekte..

Peki sgk borcum çıktı ve şimdi ne yaplalıyım diyecek olacaksanız.

 • Okuduğunuz okuldan (üniversite, lise) öğrenci belgenizi alın.
 • İkamet ettiğiniz yerdeki Sosyal güvenlik kurumu (sgk) na yol alın.
 • Gittiğiniz sgk kurumunda durumunuzu anlatın ve sizi gerekli yere yönlendirecekler.
 • Yönlendirdikleri kişiye durumunuzu anlatın ve öğrenci belgesini verin. Daha sonrasında zaten gerekli açıklamayı yapacaklardır.

İnsallah benim başıma gelen borçtan sizde kurtulursunuz.. Ben  1560,66 tl borcum varken öğrenci olduğumu belirttiğim için bir miktarını sildiler.

 

İşte Hani haberlere söz konusu oldu demiştim ya işte sgk borçlularının o günlerde bugunleri tahmin ettiği haberlerden birtanesi.

 

Sorgulatıp borcu olanların ne kadar borcu olduğunu yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Eğer işinize yaradıysa bir yorumu çok görmeyin :)

 

Genel sağlık sigortası kapsamındaki çıkan borç hakkında

Genel sağlık sigortası kapsamındaki çıkan borç hakkında” üzerine 27 düşünce

 • 25 Kasım 2015, 19:05
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba.Ben bu yıl 18 yaşımı doldurdum ve bu sene lise’den mezun oldum.Üniversite sınavında tercih yapmadım ve sonraki sene sınava çalışarak tekrardan tercih yapacağım.Sorguladıgım zaman 800tl küsur bir borç görünüyor.Bunun silinme ihtimali var mı ? ders çalışıyorum ve herhangi bir işte çalışıp sigorta yaptırma gibi bir ihtimalimde yok ?

  Cevapla
  • 28 Kasım 2015, 20:34
   Kalıcı bağlantı

   Af çıkma gibi bir ihtimal var o yüzden gündemi takip etmenizi öneririm. Çıkmazsa mecburen ödemek zorundasınız ne yazıkki

   Cevapla
 • 11 Eylül 2015, 19:53
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba, ben bu sene liseyi bitirdim
  1996 dogumluyum yani 18 yasimi doldurdum, unv tercihi falan yapmadim 3 aydir borclaniyormuyum ? Ne yapmaliyim..

  Cevapla
  • 13 Eylül 2015, 13:27
   Kalıcı bağlantı

   Üzerinize borc çıkabilir. En yakın ziraat bankamatiğine giderek gss prim borçlanmasında borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca en yakın SGK birimine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • 14 Aralık 2014, 23:36
  Kalıcı bağlantı

  Verdiğiniz adresten bakamıyorum borcum olup olmadığına başka bakabileceğim bi site var mı acaba?

  Cevapla
  • 15 Aralık 2014, 21:14
   Kalıcı bağlantı

   Site deaktif olmuş ne yazikki ama ziraat bankası atmlerinden gss prim borcu sorgulama ekranından bakabilirsiniz. (Kartsız işlem)

   Cevapla
 • 12 Şubat 2014, 22:35
  Kalıcı bağlantı

  benım borcum 3400tl bu dönemde ben ogrencıydım borcumdan 1 ay once haberım oldu kanun cıkdıgından berı bana borc yazılmıs napmam gerekıyor??

  Cevapla
  • 13 Şubat 2014, 17:41
   Kalıcı bağlantı

   Eğer halen öğrenciyseniz öğrenci belgenizi veya mezun olmuşsanız diplomanızın fotokopisi ile SGK’ya gidin yardımcı olacaklardır.

   Cevapla
 • 26 Aralık 2013, 20:23
  Kalıcı bağlantı

  iyi akşamlar ben liseden sonra bir yıl daha üniversiteye hazırlandım şu an ikinci sınıfım gelir tespiti yaptırdım öğrenci belgenle sgk ya git dediler gittim.1033 lira borcum varmış bunu ödemeden babamdan faydalanamıyormuşum.ameliyat olmam lazım borcu ödeyeecek durumum yok ne yapmam lazım ? bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  Cevapla
  • 26 Aralık 2013, 20:35
   Kalıcı bağlantı

   Sakın ödeme yapmayın, öğrenci olduğunuza dair öğrenci belgesi alın okulunuzun öğrenci işlerinden ve sgk ya tekrar gidin. Borcunuzu sileceklerdir, gişedekiler silemeyiz derlerse müdüre çıkın ona durumu anlatın silecektir.
   Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • 28 Aralık 2013, 15:48
    Kalıcı bağlantı

    engin bey teşekkür ederim borcumu sildiklerini söylediler ama emin değilim onay falan bekliyorum siz gidin dediler bana.tekrar borcum çıkmaz değil mi ? veya yenileme gibi bir şey yapmama gerek var mı hiç bir bilgi vermediler.ameliyat olmam lazım bir sıkıntı çıkacak diye korkuyorum

    Cevapla
    • 28 Aralık 2013, 16:24
     Kalıcı bağlantı

     Eğer babanız üzerinden bakılmıyorsanız borcunuz tekrar çıkacaktır. ocak ayında tekrar kontrol edin isterseniz. Bende tekrardan çıkmıştı onuda sildirmiştim söylediğim şekilde.

     Cevapla
     • 28 Aralık 2013, 21:09
      Kalıcı bağlantı

      tamamdır.çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar :)

 • 18 Kasım 2013, 20:05
  Kalıcı bağlantı

  212 tl borcum çıktı gelir tespiti yaptır silinir dediler kaymakamlığa gittim gelir tespiti için ögrenci oduğumdan geriye dönük gelir tespiti yapamayız dediler ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • 18 Kasım 2013, 21:54
   Kalıcı bağlantı

   Hiç öyle yapmanıza gerek yoktu, eğer mezun olmuşsanız diplomanızın bir fotokopisi ile sgk müdürlüğüne gidin benim borcum varmış diyin. Onlar zaten öğrencimisin filan diye soracaklardır. Babamın veya annemin üstünden bakılmak istiyorum diyin bir evrak verecekler doldurduktan sonra işlem tamamdır. Geçmiş olsun :)

   Cevapla
 • 04 Kasım 2013, 13:38
  Kalıcı bağlantı

  Benimde 600 TL varmış borcum, bu nedir arkadaş ya! Herşey borçççç yeter ama, oturduğumuz yerden para alıyorlar şerefsizler.

  Cevapla
 • 08 Ekim 2013, 02:57
  Kalıcı bağlantı

  Ne kadar saçma ve yersiz. Böyle bir şey nasıl yapılır insan anlamakta güçlük çekiyor. İnsanları resmen zorla borçlandırıyorlar. Ben okulumu bitirdim işe gitmiyorum. İlk ayda direk geçirmişler 124.35 krş. Oturduğumuz yerden borçlu çıkartıyorlar insanları. Böyle iş olmaz olsun.

  Cevapla
 • 27 Eylül 2013, 21:09
  Kalıcı bağlantı

  sgk ya öğrenci belgemi verdim ama hala borç gözüküyor 240 tı bide 260 olmuş gelir testi yaptır diyorlar ama gelir testi yaparsam babamın bir sürü mal varlığı olduğu için sigrtalı bir işe balayana kadar her ay ödemesi gereken bi borç çıkar diyorlar ne yapmalıyım

  Cevapla
 • 27 Eylül 2013, 16:24
  Kalıcı bağlantı

  Ben sgk ya öğrenci belgemi verdim ama borcum240 ken 264 olmuş gelir testi yaptır diyorlar ama gelit testinide yaptırınca babamın üstüne bir sürü mal varlığı olduğu için sigortalı bir işe başlayana kadar her ay ödemem gereken bi borç çıkar diyorlar ne yapmalıyım

  Cevapla
 • 09 Şubat 2013, 10:21
  Kalıcı bağlantı

  Hocam merhaba. Ben bu konudan mağdurum. Çok tv izleyen biri filan değilim ki bu işlemleri yapmam gereken zamanlarda zaten intibah eğitimindeydim. Ben polis okulu öğrencisiyim. 01.07.2012 tarihinde babamın üzerinden düştüm ve 23.09.2012 tarihine kadar öğrenci değildim. Şimdi sgk ya gidiyorum gelir tespitini getir silelim diyorlar. gelir tespiti almaya gittiğim yer bana “senin bi gelirin ve akademi sana para ödüyor. gelir tespiti yapamayız.” dedi ben bu borçlu olduğum tarihler için istedim ama onada “geçmişe dönük yapamayız” dediler. Benimle aynı durumda olan birkaç arkadaş ben öğrenci belgemi verdim borcum silindi dedi. Ama sürekli sorunla karşılaşıyorum. Ben bu borçumu nasıl sildirebilirim? Şimdiden teşekkür ederim…

  Cevapla
  • 09 Şubat 2013, 11:19
   Kalıcı bağlantı

   Kısmen aynı durum benim başımda da var kardeşim, siliyorlar 2 hafta sonra tekrar borç çıkıyor. Ne hüdüğü belirsiz. Tek çare her borç çıktığında sildirmek gözüküyor.

   Cevapla
 • 28 Ocak 2013, 20:45
  Kalıcı bağlantı

  s.a. oncelikle hocam 17 yaşımı geçen sene eylul yaşında doldurdum 18 yaşındayım okulum bitti ve şuan iş arıyorum durumum şuan bu sizin verdiginiz siteye girdim tc kimligimle o dediginiz yeri seçtim şole bir şey geldi karşıma Kişi kaydı bulunamadı. bu nedir :D

  Cevapla
  • 29 Ocak 2013, 01:56
   Kalıcı bağlantı

   Ve aleykum selam. Genel sağlık sigortasına kayıt olmadığınız için kayıtta isminiz gözükmemektedir.

   Cevapla
 • 25 Ocak 2013, 14:13
  Kalıcı bağlantı

  Benımde 470 tl kusur borcum cıktı ne yapmam gerekli engin bey şimdiden teşekkür ederim :)

  Cevapla
  • 25 Ocak 2013, 15:00
   Kalıcı bağlantı

   Öğrenci belgenizle beraber en yakın sgk kuruluşuna gidip gelir testi yaptırmalısınız :)

   Cevapla
 • Geri izleme:Sgk borcu – 18 Yaşını doldurmuş olanlar baksın | Serhat Atik | Dijital Günlüğüm | Dijital Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.