ezber-nasil-yapilirEzber Nasıl Yapılır ? Daha iyi ezber nasıl yapılır ?

Söz, fıkra, şiir, şarkı veya derslerimizi daima yanınızdan taşıdığınız bir hafıza defterine kaydederek ezberlemeye çalışırsanız eğer bu aklınızda daha uzun süreli kalmasını sağlayacaktır. Maddelere ayırmak gerekirse;

  1. Hatırlamak istediğiniz herhangi bir konuyu iyice anladığınızdan emin olun. Bu sayede unutmazsınız ve aklınızda hemen canlanır.
  2. Konuyu hatırlamak amacıyla öğrenin.Deneyler, hatırlama amacı güdülmediği zamanlar hafızanın zayıf kaldığını göstermiştir.
  3. 3. Geniş sayfa, paragraf halindeki konuları hatırlamak için, onlar içinden konuyu temsil edebilen anahtar kelimelerle kodlayabilirsiniz.
  4. 4. Öğrenirken hem görmek hem yüksek sesle okumak hem düşünmek, hem de yazmak… yoluyla öğrenilen bir konu uzun süreli hatta kalıcı olarak hafıza da yer eder.
  5. 5. Daha iyi ders çalışma ortamınızı kendiniz belirlerseniz eğer daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
  6. Yapılan araştırmalara göre de 30 dakikayı ders çalışırken geçmeyin beyniniz yorulduğundan dolayı dinlenmeye ihtiyaç duyar bu yüzden kendinize 10-15 dakikalık molalar verin.
  7. 9. Yabancı dil öğrenirkende kelimeleri ezberleye bilmek için fişler alabilirsiniz. Bu fişleri yanınızda taşıyabilir ve her ortamda çalışabilirsiniz.

 

Ezber Nasıl Yapılır Daha iyi ezber nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.