ergenlik-sivilceleri-nasil-gecerErgenlik döneminin başlangıç ve gelişim süreçlerinde, hemen herkesin sorun yaşadığı konuların başında, hiç tükenmeyecek gibi gözüken sivilceler gelmektedir.

Hormon artışıyla birlikte, cildin bu dönemde hassaslaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum beraberinde özgüven kaybı da getirebiliyor. Özellikle erkek bireylerde, ergenliğe giriş ve gelişim aşamasında yoğun bir şekilde yüzde ortaya çıkan sivilceleri yok etme isteği, bireylerin ergenlik döneminden sonra da bu izlerle birlikte yaşamasını gerektirebiliyor.

Ergenlik döneminde aşırı sivilce sorunu ile karşılaşan bireylerin mutlaka doktora başvurmaları ve sağlıklı bir şekilde önerileri dikkate almaları gereklidir. Bu dönemde kesinlikle tavsiye üzerine cilt kremi, akne karşıtı maddeler yüze sürülmemelidir. Herkesin cildi kendine özel bir dokusal yapıya sahiptir. Bu yüzden tavsiye üzerine alınan cilt kremleri ve sivilce yok ediciler, cilde karıcı zararlar verebilir.
Ergenlik sivilceleri nasıl geçer ?

Bireyler, ergenlik döneminde çoğunlukla spor yapmaya teşvik edilmelidir. Temel taşı yağ olan sivilcelerden kurtulmanın yollarından olan spor aynı zamanda ruhsal ve özgüven olarak bireye gelişme sağlayacaktır.

Ergenlik döneminde olanlar için bir diğer önemli hususta sıklıkla yüz yıkamaktır. Günümüzde artık her cilt tipine göre sabun bulunmakla beraber, sivilcelerden kurtulmanın en iyi yöntemlerinden olan yüz yıkamak, cilt tazeliğini sağlamak adına oldukça önemlidir.
Peki ergenlik sivilceleri kalıcı mı ?
Ergenlik döneminde gerekli tedaviler alındığı taktirde kalıcı olmayacaktır.

 

Ergenlik sivilceleri nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.