ebced-hesabı-sayi-tablosu-nedirKur-an ‘ı Kerim ‘de her harf aslında aynı zamanda bir sayıyı temsil eder. Biz de bu sayıları kullanarak bazı hesaplar yapabiliriz.

Ebced hesabı nedir, kullanım alanları nelerdir? konumuzada bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ebced Hesap Tablosu : ebced-hesaplama

Fakat harf sıraları Arap alfabesine göre değil, İbranice ‘deki ve Süryanice ‘deki sıralamaya göre yapılmaktadır. Alfabeyi 8 kelime oluşturmaktadır. Bazı rivayetlere göre alfabeyi oluşturan 8 kelimeden ilk 6 ‘sının Medyen ülkesi kralı ‘nın adı olduğu, ilâhi isimlerin baş harfleri olduğu ve Hz.Adem (A.S.) ‘in cennetten kovuluşunun evreleri olduğunu temsil eder.Değişik kaynaklara göre bu rivayetler artmakta ve azalmaktadır.

 

Ebced Hesabı

Alfabe düzenine göre harfleri 1 ‘den 9 ‘a,  10 ‘dan 90 ‘a,  100’den   1000’e doğru numaralandırırız.Eski zamanlarda ebced hesabının 4 çeşidi vardı.

Büyük, en büyük, en küçük, küçük olmak üzere.images

Ebced hesabında her harfin bir rakama ithaf etmesi Türk-İslâm alemi açısından neredeyse her yere yayılmıştır ve birçok kişi bu hesabı öğrenme yoluna gitmiştir.

Bazen yazıyla yazılabilecek şeyler rakamla, rakamla yazılması mümkün olan şeyleri ise yazıyla yazmışlardır.

Ayrıca Kabala sisteminde Gematri denen sayısal bir duzen vardır. Bu düzende İbrani sayılan değeri 400 ‘e kadar ebced numaraları ile aynı şekilde gitmekte ve sonra farklılaşmaktadır.

Ebced Hesabı Kullanım Alanları

Sayıların çok fazla geldiği (örneğin alışverişte) durumlarda yazılar kullanılırdı. Bu sayede kafalar karışmadan basit ve akılda kalıcı bir hesap da yapılabilirdi.

Ebced hesabı sayı değerleri ve Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.