meslek-secimi-nasil-yapilmali

Meslek seçimi, sadece gelecekte nasıl bir işte çalışacağınızı değil, yaşam biçiminizi belirleyecektir. İş hayatındaki başarı insanın kişiliğiyle  ilgilidir. Sevmediği bir işi yapan bir insan işinde başarılı olamaz. Kişi ilk başta kendisinin ilgi ve yeteneğinin olup olmadığını irzak etmeli. Yapacağı işi iyice araştırıp, o meslek hakkında bilgi alıp, işini sevmeli. Kişinin yeteneği yoksa bile çalışacağı işin eğitimini almalıdır.

Yetenekler, ilgi alanları, eğilimler, olaylar karşısında verilen tepkiler hangi mesleğe uygun olduğunun birer ipucunu verir. Örneklere dayanarak yola çıkarsak eğer, bir insan fotoğraf çekmeyi sevebilir ve bunun eğitimini alırsa çok iyi bir profesyonel fotoğrafçı olabilir. Fakat tam aksi bir durumla karşılaşılırsa mutsuz ve işinden memnun olmayan, aksi bir insan olunabilir.

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Beklentilerim ve mesleki değerlerim neler?”  sorusuna cevap bulmalısınız en başta. Yöneleceğimiz mesleğin yetenek ve ilgi alanlarımıza uygunluğunun dışında kişisel değerlerimize ve beklentilerimize uygunluğu da önemlidir. Bireyin mesleki faaliyet sonucu elde etmek istediği olanaklar, mesleki değerleri hakkında ipucu verir. Bazıları için iyi bir gelir daha önemliyken, bazıları için akademik kariyer daha ön planda olabilir.

İşte meslek seçiminde dikkat edeceğiniz bazı noktalar bunlar, peki unuttuğumuz birşeyler varmı? Varsa konu altından yorumlayarak bizlere iletebilirsiniz.

 

 

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.