dizi-ile-film-arasindaki-farkDiziler ve filmler günlük hayatımızı renklendiren etmenlerin başında gelmekle birlikte aralarındaki farklarla da izleyici kitlelerini etkilemektedir.

Diziler ve filmler arasındaki farkların en önemli kısmını ise hiç şüphesiz bölüm sayısı ve izlenirken geçen süre oluşturuyor. Diziler, sezonlara ayrılmış ve her sezonunda belirli miktarlarda bölümlerden oluşan yapıtlardır. İzleyiciler, dizi serilerine başladıkları andan itibaren (özellikle yeni başlayan TV dizi serileri) dizinin ne kadar uzunlukta devam edeceğini kestiremez. Örnek vermek gerekirse; dünyayı kasıp kavuran LOST serisi, yaklaşık 6 yılın sonunda finalini izleyicilerle buluşturmuştu.

Dizi ile film arasındaki farklar nelerdir?

Diziler; izleyici ekrana bağlayabilme özelliklerine göre kendi içlerinde ayrılırlar. Dizilerin, temel amacı budur. Bunu sağlamak içinse çoğunlukla tanınmış yüzleri dizilerde oynatırlar ve kurguyu ülkenin potansiyeli olan şekilde tasarlarlar.

Filmler ise bu yönüyle dizilerden ayrılır. Oyunculuk yeteneği kadar senaristin düşünme yeteneğini de ortaya koyduğu filmler düşük bütçeli olsa bile, bir akım yaratabilir. Örneğin; 12 Angry Men. Tek odada geçmesine rağmen, oyuncuların ustalıklarıyla film bir başyapıt haline dönüşmüştü. Elbette filmlerde sadece düşük bütçeli olmadığı gibi, oldukça yüksek bütçeli filmler de izleyiciye sunulabiliyor.

 

 

 

Dizi ile film arasındaki farklar nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.