bilgisayarda-dosya-gizlemeHer ne kadar kişisel bilgisayarlarımızı kullanıyorsak olsak da yine de bazı belli başlı dosya ve klasörlerimizi saklı tutmak isteriz.Bu bazen programlar ile bazen de Windows ‘un kendisinde bulunan bazı temel özellikleri ile sağlanır.

Windows7 de dosya(klasör) gizleme nasıl yapılır?
klasor-gizleme

Windows ‘un kendi bünyesinde sahip olduğu bu temel özellik ise “klasör gizleme”dir.

Önemli Not: Herhangi bir .jpg .docx ve ya.txt gibi dosya gizlemekten bahsetmiyoruz.İstediğimiz her şeyi o klasöre koyacağız.Asıl olayımız klasörü gizlemektir.

Öncelikle bir klasörün içinde klasör açtığınızı ve saklamak istediklerinizi ona koyduğunuzu varsayıyorum.Saklamak istediğiniz klasörün üzerine gelerek sağ tuşa tıklayın ve Özellikler deyin.Açılan küçük pencerede altta bulunan Gizli bölümünü onaylayın ve Tamam diyerek pencereyi kapatın.
gizleme

Şimdi klasörümüzü gizliye aldık fakat son 1 işlem daha var.Klasörün bulunduğu bölümden üstte Araçlar ‘ı (yoksa düzenle sekmesindedir. )sonrasında ise Klasör Seçenekleri ‘ni tıklıyoruz.Açılan pencerede “Görünüm” sekmesine tıklıyoruz ve “Gizli dosya ve klasörleri gösterme” seçeneğini onaylıyoruz.Tamam deyip buradan da çıkıyoruz.
klasor

gizli2

Artık istediğiniz klasör orada gizli bir şekilde tutulmaktadır.Geri getirmek istediğinizde ise öncelikle “Gizli dosya ve klasörleri gösterme” bölümünü “Gizli dosya ve klasörleri göster” yapacaksınız ardından klasöre sağ tıklayarak “gizli” onay kutucuğunu kaldıracaksınız.Böylece istediğiniz zaman klasörü gizleyip istediğiniz zaman açığa çıkarabileceksiniz.

gizlieme2

Fakat 2. Yöntem olarak farklı programlar da kullanılabiliyor.Bu programlar bazı şifre kombinasyonlarına sahip, klasörü gizlemek yerine şifreliyor.Bu şifreleme programlarından en ünlüsü ve öne çıkanı ise Folder Lock ‘dur.

Bilgisayarda bir dosya(klasör) nasıl gizlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.