Akü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akü şarj edilebilir enerji depolarından biridir. Zamanla kullanılmaz hale gelen aküleri yenileri ile değiştirmek gerekir. Akü yenileme sırasında çoğu kişi her akünün aynı özelliklere sahip olduğunu düşünerek istenen performansı sunmayan ürünler alabilmektedir. Bu durumu önlemek adına akü alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda araştırma yapılmalıdır.

akü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Özellik

  1. Akü Boyutu

Akü alırken araçlarda bulunan eski akülerle hemen hemen aynı boylarda bir ürün seçmek gerekir. Her aracın motor düzeneği farklıdır. Bu düzenek içerisinde akülerin kendisine ayrılan kısımla uyumlu olması araç düzeneğinin verimli çalışmasına katkı sağlar.

  1. Marka Seçimi

Akü seçimlerinde kalite ve uzun ömürlü kullanım sunması açısından marka seçimine dikkat edilmelidir. Marka sıralamasında öne çıkan seçenekler güvenli olarak kabul edilirken ikinci el akü seçeneklerinde dikkat edilmelidir. Ayrıca hasar görmüş aküler kullanılmamalıdır. Araçlara uygun akü üretimi yapan markalara yönelmek de sağlıklı sonuçlar almayı sağlayacaktır.

  1. Sunduğu Performans

Aküler farklı enerji performansları sunarlar. Kimi aküler bir araç için normalden daha fazla performans sergilerken kimileri ise daha düşük performans gösterebilir. Her iki durumda da araç için çeşitli sıkıntılar yaşanacak ve aracı çalışma düzeneğinde arızalar görülebilecektir. Akü seçimi yaparken araca uygun performans sunan seçenekler tercih edilmelidir.

  1. Eski Akü İle Benzerlik

Akü alırken dikkat edilecekler arasında en faydalı seçenek eski akü ile uyumluluğun tespitidir. Alınacak olan yeni akü ile eski akü yan yana getirildiğinde sunacağı enerji performansı ve boyut gibi detaylar karşılaştırılabilir.

  1. CA ve CCA Birimleri

Akülerin üzerinde akünün çalışma düzeneği ile ilgili olarak bilgiler veren CA ve CCA birimleri bulunmaktadır. Bu birimler üzerinden aracın özelliklerine göre akünün uygun olup olmadığı karşılaştırılabilmektedir.

En kaliteli akü markası hangisi : piyasada en çok tutulan mutlu ve varta aküleridir. Eğer aracınızda kaçak yok ise bu aküler sizi mininum 3-4 yıl üzmeyecektir.

Akü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.