Kentsel dönüşümde vatandaşa sağlanan avantajlar

kentsel-donsum

Kentsel dönüşüm, şehirlerimizin kendi içindeki kalkınmasına yardımcı olan bir etken. Aynı zamanda bir güvenlik, sağlık ve huzur unsuru. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde tespit edilen 500bin’e yakın konut ve iş yeri, riskli alan içerisinde yer alıyor, bu alanlarda 1 milyon 200 bin kişi yaşıyor.

Bu olumsuz bir artış değildir, gayet net bir tabloyu görmemizi sağlar. Yapılan inceleme ve tespitler, kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bölgelerin hızla belirlenip bir an önce önlem alınmasını kolaylaştırıyor.

Tektaş Kentsel Dönüşüm, bakanlık tarafından riskli bina tespiti konusunda lisans almış olduğundan başvurduğunuz zaman hem deprem risk raporunuzu hazırlıyor hem de kentsel dönüşüm sürecinde size gerekli olan işlemlerin yapılması konusunda hizmet veriyor.

Maliyeti yüksek olan bu süreçte pek çok vatandaş bu yükün altından kalkama korkusu yaşamakta. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecine kredi desteği ve kira yardımı ile katkıda bulunmakta. Şu zamana kadar yapılan yardımların miktarı 50 milyon liraya ulaştı.

Kentsel dönüşüm yasası ile birlikte vatandaşa pek çok avantaj sağlanmakta. Kira yardımı ve kredi desteğinin yanı sıra, vergi ve harçlardan muaf olma, bina ortak kararında 2/3 çoğunluk oyunun kabulü gibi avantajlardan da yararlanıp biran önce riskli binalardan kurutumak herkes açısından faydalı oalcaktır.

Kentsel dönüşümde vatandaşa sağlanan avantajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.