Size Uygun Bir Bankacılık Şekli Mutlaka Vardır

2000li yılların başında bankacılıkta yepyeni bir dönem başladı. Budönemde para kazanmak zorlaşırken gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan bankalar için oyunun kuralları yeniden oluşturuldu. Bugün geldiğimiz noktada hayatımıza yeni bir kavram girdi: “Dijital Bankacılık”. Çok kısaca tanımlamak gerekirse “Dijital Bankacılık”, zaman ve mekan tanımayan bankacılık. İhtiyacınız olduğu her anda ve her yerde bankacılık hizmetini alabiliyorsanız, siz de “Dijital Bankacılık” müşterisi olmuşsunuz demektir.

Adından belli olduğu gibi “Dijital Bankacılık”ta esas olan internet kullanımıdır. Genç nesil neredeyse bebekliğinden itibaren internetle iç içe yaşıyor onlar için adaptasyon sorunu asla olmuyor, neredeyse pek çoğu banka şubelerinin havasını solumamış durumda.

Bankacılıkta bu yeni dönem yaşanırken sanırım en önemli soru “Ne olacak banka şubelerinin durumu?” idi. Bu sorunun ardındaki müşteri kitlesi birebir bankacılık deneyiminden vazgeçmeyen, her ne işlem olursa olsun şube havası solumayı, müşteri temsilcisi ile birebir temasta olmayı kısacası beşeri ilişkilerden asla ödün vermeyen bir kesimdir.

Bankacılık sektörü her türlü müşteriyi elinde tutmak için olağanüstü bir çaba harcadığı aşikar. Bugün geldiğimiz noktada, görüyoruz ki bankalar,  “Dijital Bankacılık” ile işini halletmeyi tercih edenlere bireysel ihtiyaç kredisine ve acil nakit ihtiyaçlarına oturduğu yerden başvurma ve onaylanan kredisi şubeye gitmeden kullanma imkanı sunarken, diğer yanda “Şube Bankacılığı”ndan ödün vermek istemeyenleri herhangi bir bireysel kredi ihtiyacında gerekli evraklarıyla birlikte şubede ağırlayarak müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarına çözümler üretebiliyor.

Sonuç, bankacılık sektörü müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı sürdürdüğü sürece herkes kendi tercih ettiği bankacılık sisteminde devam edebilecek.

 

 

İhtiyac Kredisi CepteTeb
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.