Araç liftleri fiziksel engellilerin mobilite sorununa çözüm oluyor

 

 

Engellilerin karşılaştığı sorunlara yönelik çözümler üretme konusunda maalesef pek çok gelişmiş ülkenin oldukça gerisindeyiz. Mesela İstanbul gibi bir metropolün iki yakasını birleştiren Metrobüs araç ve durakları engellilerin ihtiyaçlarına bir bütün olarak hizmet veremiyor. Ve bunca eleştiriye rağmen mevcut durumda iyileştirmeler yapılmıyor. Buna rağmen durum tam anlamıyla ümitsiz de sayılmaz. “Engelliler için Mobilite Çözümleri” sloganıyla faaliyet gösteren Lamira ve benzeri firmalar engellilerin birçok sorununa inovatif çözümler geliştiriyorlar. Örneğin araç liftleri engellilerin ulaşım ve mobilite sorunlarının giderilmesinde önemli ölçüde katkı sağlamakta.

 

Araç liftleri engellilerin tekerlekli sandalyeleri ile herhangi bir araca rahatlıkla girebilmesini sağlıyor. Örneğin Lamira’nın bünyesinde yer alan Fiorella Tek-Kollu Engelli Araç Lifti hem Fiat Doblo, Ford Connect, Volkswagen Transporter, Mercedes Vito benzeri minivan tipi araçlar, hem de minibüs türü büyük araçlar için üretiliyor. Çoğunlukla araçların arka kısmına monte ediliyor, ancak istendiğinde yan kapıya da monte edilebiliyor. Fiorella, aynı zamanda, Tofaş’ın Türkiye’de uyguladığı Fiat Autonomy Engelli Araçları Programı’nda yer alan ilk ve tek onaylı lift.

 

Ülkemiz nüfusunun %12.29’unun engellilerden oluştuğunu düşünecek olursak, Lamira gibi firmaların ve ürettikleri çözümlerin ne kadar önemli olduklarını anlayabiliriz. Engellilerin yaşadığı sorunlar için sadece firmaların değil hemen herkesin yapabileceği şeyler var. Örneğin, ulaşım ve mobilite başta olmak üzere engellilerin haklarını internet ortamında sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabiliriz. Unutmayalım ki; her birimiz bir engelli adayıyız.

 

Araç liftleri fiziksel engellilerin mobilite sorununa çözüm oluyor

Araç liftleri fiziksel engellilerin mobilite sorununa çözüm oluyor” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.