Evet, bir çoğumuz artık uçaklarla seyahat ediyoruz. Ve tam da bu noktada, aklımıza ” acaba uçaklarla uzaya çıkabilir miyiz ? ” sorusu takılıyor.

Aslında hava yollarında seyahat eden uçaklar önceden belirlenmiş yükseklikler ve rotalar dahilinde uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Normal bir uçak yer yüzünden ortalama olarak 10 kilometre yükseklikte seyir halindedir. Ve üretilen tüm uçaklarda bu koşula bağlı olarak geliştirilmektedir. Bir uçağın uzaya çıkması için ise daha uzun bir mesafe kat etmesi gerekmektedir.

Daha fazla yüksekliklerde uçabilmek için daha gelişmiş uçakların tasarlanması gerekmektedir. Uçaklarda bulunan kanatların daha büyük ve gelişmiş, kabinlerin daha sağlam ve ağır, motorların ise daha büyük olması gerekmektedir. Yalnızca bununla da sınırlı kalmıyor elbette.

Uzay sınırı yer yüzünden 100 kilometre yükseklik olarak belirlenmiştir. Bu sınırı ise 1963 yılında Neil Armstrong 107 kilometre ile geçmeyi başarmıştır. Fakat gerçek anlamda bu uzay uçaklarının hepsi roket gücüyle çalışan planörlerdir.

Uçak motorları çalışmak için oksijeni havadan alıyorlar, fakat uzay araçları ise bunu yanlarında taşıyorlardır. Bu şekilde uzayda motorları çalışarak, hareket halinde olabilmektedirler.

 

Uçaklar Uzaya Çıkabilir Mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.