Türk ( Yerli ) malı ürünleri diğer ithalat ürünlerinden ayırt etmek için genellikle ürün ambalajlarının üzerinde ki barkod koduna bakarız. Barkod;  ticaret ürünlerinin üzerinde bulunan ve o ürünle ilgili fiyat, stok ve çeşitli bilgiler içeren çizgi im veya çubuk kod simgeleridir. Barkodlar elektronik tarayıcılar sayesinde okunmaktadır.

Türk malı olan ürünleri anlamak için ürün ambalajlarının üzerinde ki barkod numarasını kontrol edebiliriz. Türk malı ürünlerin  barkod numarası 869 sayısı ile başlamaktadır. İhtiyacımız olan ürünleri alırken barkod numarası 869 ile başlayan Türk malı ürünleri tercih ederek ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına destek vermiş oluruz. Ayrıca aşağıda verdiğimiz görsel betimlemeli barkod örneği ile barkod yapısını daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıca 3 Ekim 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile Türk malı ürünlerin ambalajlarında Yerli Üretim logosu bulundurma zorunluluğu getirilecektir. Böylece marketlerin raflarında yer alan ürünler arasından Türk malı ürünleri ambalajlarının üzerinde ki yerli üretim logosu sayesinde tanıyabileceğiz.

Merak eden takipçilerimiz için yerli üretim logosu alttaki görsel ile sunulmuştur.

Ayrıca yapılan açıklamalar ile yerli üretim logosunu taşıyacak ürünler arasında, ülkemize yurt dışından getirilen ama ülkemizde ambalajlanarak satışa sunulan ürünlerde yer almaktadır.

 

Türk Malı Ürünleri Nasıl Anlarız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.