Genellikle her gün düzeli olarak sakal kesmek zorunda olanlar ve sakal kesmeyi adet haline getirmiş olan erkekleri ilgilendiren önemli bir konudur. Traş olduktan sonra yüze sürülen kolonya genellikle alkol ve limon özleri içermektedir. Alkol özellikle mikrop öldürücü etkisi ile bilinse de, aynı zamanda cildinizin kurumasına da sebep olmaktadır. Traştan sonra yüzünüze limonlu kolonya döküp güneşe çıkmanız ise, alerjik reaksiyonların oluşumu ve cilt de meydana gelebilecek lekelere sebebiyet vermektedir.

 

Traş olurken yüzde mikro çizilmeler meydana gelecektir. Bu yüzden traş sonrası yüzünüze kolonya sürmek hem yüze hem de derinize zarar verebilir.

Eğer traş olurken yanlış traş bıçağı kullanımı yada farklı nedenler ile cildimizi, sivilceyi yada ben gibi farklı kesikler oluşturmadıysak, uzmanlar traş sonrası kolonya kullanımını önermiyor. Yüzümüzde meydana gelen kesik ve yaralar için dezenfektan olarak kolonya kullanılabilir. Fakat yine de bu durumlar için daha doğru olan bir iyileştirme yöntemi olarak, traş sonrası kullanım için özel olarak üretilmiş ve dezenfektan özelliğine de sahip olan traş sonrası losyonlarını kullanmanız tavsiye edilir.

Traş Sonrası Kolonya Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.