Robotik kodlama tanımını açıklamadan önce, robotik nedir ve ne anlama gelir ? gibi soruları incelememiz gereklidir.

Robotik; makine, bilgisayar, yazılım ve kontrol birimlerinin yanı sıra uzay bilimlerini de kapsayan ortak bir çalışma alanıdır. Robotik bir çok mühendislik disiplinin toplanarak bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılan bir çalışma alanıdır. Birçok mühendislik alanının bir araya getirilmesinin sebebini kısaca şöyle açıklayabiliriz; belirli koşullar altında çalışabilme, gerekli mekanizmaların tasarımı ve uyarlanması, üretilen mekanizmaların kontrol edilebilir olması, elektronik donanımların üretilmesi ve eklenmesi ve dijital ortamda kontrollerinin sağlanması.

 

Robotik kodlama ise robotik de kullanılan yazılımsal konuları kapsayan bölümdür. Robotun kontrol edilmesi, hareket ettirilmesi ve daha bir çok işlemler kodlama ile yapılmaktadır.

Günümüzde robotik kodlama üzerine çocuklara eğitim veren bir çok kurum ve kuruluş mevcuttur. Robotik eğitimler ile çocukların belirli beceriler kazanması ve küçük yaşta meslek seçimlerine yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Çocukların motor yeteneklerinin geliştirilmesi ve mekanik düzenekler hakkında detaylı bilgiler edinmesi robotik eğitimlerin kazandırdığı kazanımlardandır. Robotik eğitimler için birçok şirket tarafından hazırlanan eğitim setleri sayesinde çocuklar eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenebiliyor.

Robotik Kodlama Nedir ?
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.