Neden göz kırptığımızı merak ettiniz mi hiç ? Normal bir birey genellikle 5 saniye içerisinde 1 defa gözünü kırpmaktadır. Göz kırpma istemi tamamen bilinçsizce, bedenimiz tarafından yönetilmektedir. Göz kırpma işleminin gerçekleşmesi sırasında göz kapaklarının kapanmasıyla birlikte göz küresi göz çukurunun içine çekilmekte ve açtığımızda ise tekrardan ileriye doğru hareket etmektedir. Göz kırpma süresi ortalama olarak 100 milisaniye olarak bilinmektedir.

Göz sağlığımız için oldukça faydalı olan kırpma refleksinin önemli iki tane görevi vardır. Birinci olarak gözlerimizin nemli kalmasını sağlayarak, kurumasını engeller. Gözlerimizi kapattığımız anda gözdeki bezler tarafından emilen su gözlerin kurumasını engellemektedir. İkinci olarak ise gözümüze zarar verebilecek dış etkenler ve maddelerden gözlerimizi korumaktır.  Ayrıca göz kırpma refleksinin, gözün belirli bir nokta üzerine odaklanma işlemine de yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Göz kırpma sıklığı cinsiyete ve yaşa göre farklılıklar göstermektedir. Çocuklarda göz kırpma sıklığı dakikada ortalama 1 ya da 2 iken yetişkin bireylerde bu rakam 10 ve üzerine kadar çıkmaktadır. Göz kırpma sıklığı ayrıca kişinin göz sağlığı ile de doğrudan alakalı olarak değişebilmektedir. Ayrıca sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar da göz kırpma refleksi üzerinde oldukça etkilidir.

Neden Göz Kırparız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.