El yıkamak, hastalıklarda korunmak için önemli bir eylemdir. En ucuz ve en güvenilir hastalıklara karşı mücadele yöntemi, doğru şekilde yıkanan ellerden geçmektedir.

Gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz bir çok faaliyet sonrası, çevremizde bulanan ve gözle görülmeyen mikroorganizmalara ellerimizle istemeden temas ederek, tenimize alıyoruz. Bu mikro canlılar bazen bakteriler bazende çeşitli virüsler olabiliyor. Durum böyle olunca, kirlenmiş ellerimizle ağız, göz ve burun gibi bölgelerimize dokunduğumuz zaman enfeksiyon kapıyoruz. Elleri doğru ve düzenli yıkayarak bakteri ve virüs gibi mikro canlılar aracılığı ile enfeksiyon kapma olasılığımızı azaltabiliriz.

Eller En Doğru Nasıl Yıkanmalıdır ?

Ellerimizi yıkayarak temizlemek için, en bilinen ve etkili yöntem su ve sabun kullanarak yıkamaktır.  Akan ılık su altında, eller öncelikle ıslatılır. Ardından 30 saniye ile 60 saniye arası, eller sabunla ovalanarak iyice köpürtülür. Avucumuzun için, parmak araları, tırnak içleri, elin üstü ve bilek bölgesi iyice ovalanır. Ardından akan suyun altında eller iyice durulanır.

Durulama işleminin ardından eller havlu veya tek kullanımlık kağıt havlular ile durulanır. Eğer halka açık ortak kullanım alanında iseniz, ellerinizi duralamak için kullandığınız tek kullanımlık kağıt havlu ile musluk da kapatılır ve çöpe atılır.

El nasıl yıkanmalıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.