Cemal Ahmet Kaşıkçı Suudi Arabistan’ın Medine kentinde 13 ekim 1958 yılında dünyaya gelmiştir. Cemal Kaşıkçı 1985 yılında ABD’de bulunan Indiana State Üniversitesiden mezun olmuştur. Amerika’da üniversite eğitimini bitirdikten sonra kendi ülkesine dönerek gazetecilik hayatına başlamıştır.

1991 yılında Al Madina gazetesinde yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği vekilliği gibi önemli gibi önemli bölgelerde yer almıştır. 1997 ve 1995 yılları arasında El Kaide lideri Usame bin Ladin ile söyleşiler yapmıştır.

Peki, Cemal Kaşıkçı neden önemli bir gazeteciydi ?

Cemal Kaşıkçı eleştirel yazılardan daha çok yapıcı ve onarıcı yazılar yayınlamayı tercih eden bir gazeteciydi. Cemal Kaşıkçının öldürülmesinin altında aslında çok büyük siyasi mesajlar yatıyor. Bu da bu olayın ne kadar önemli olduğunu bize belirtmektedir. Cemal Kaşıkçı Suud Hanedanında oyunların hangi kurallarla oynanacağını çok iyi bilen birisiydi.

Bu yüzden bu ölüm senaryolarını hazırlayanların vermek istediği mesaj aslında, Muhammed bin Selman ve Trump arasında ki dostluğun sarsılmasını ve kaybolmasını sağlayacak derin bilgilere sahip birinin ortadan kaldırılması ile Türkiye ve Katar gibi ülkelere göz dağı verilmesiydi.

Cemal Kaşıkçı Kimdir ? Neden Önemlidir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.