Başarılı olmak, çok zeka, çok bilgi ve benzeri üstün yeteneklere sahip olunarak elde edilecek bir şey değildir. Bunlar sadece bir şeyi başarmanız da etkili olacak yardımcılardır. Başarılı olmak, yapılan iyi bir eylemi sorunsuz bir şekilde yapmak ve üstesinden gelebilmektir. Başarı tamamen sorgulanabilir bir sonuçtur. Kime göre, neye göre ve neden başarılı ? Bu tarz sorular altında başarılı olmak elbette sorgulanabilir. Peki başarıyı genel bakış açısı ile bir işi iyi ve problemsiz yapmak olarak tanımladıktan sonra geçelim;  Başarılı olmanın sırları nelerdir ?

 

  • Başarılı olmak için öncelikle kişisel ataletimizi yenmeliyiz. Kısaca bahane üretmek ve ertelemek gibi bazı özelliklerimizi değiştirmeliyiz. Yaptığımız her eylemin sonucundan ders çıkarmayı öğrenmeliyiz.
  • Başarıya ulaşmak için mutlaka bir hedefimiz olmalıdır. Gittiğimiz yolda karşımıza çıkacak her türlü engeli hayat ettiğimiz hedefe ulaşmak için çekilebilir hale getirmek için.
  • Başarıyı yakalamak için plan yapmak gerekir hem de doğru plan. Hedefinize yürüdüğünüz yolda yapmanız gerekenleri doğru bir şekilde planlamak ve uygulamak, başarıya ulaşmanın önemli püf noktalarından birisidir.
  • Yaptığımız bir eylemin sonucunu başarıya ulaştırmak için öncelikle kendimizi iyi tanımalıyız. Çünkü kendini iyi tanıyanlar, başarıya ulaşabilirler.
  • Evet oturma eylemini başarmak için koltuk, sandalye ya da tabureye oturmak yeterlidir. Ama hayalleriniz bunun ötesindeyse hareket geçmek zorundasınız. Harekete geçmek, başarılı olma yolunda atılan en önemli ve asıl unsurdur.
  • Başarıyı getiren diğer bir sır ise sürekliliktir. Bir işin sonuna yaklaştıkça azminiz tükenebilir. Ancak azimli olarak yoluna devam edenler başarıyı yakalayabilir.

 

Başarılı Olmanın Sırları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.