Boğazlı ve düz olmak üzere karşımıza çıkan karter, tüm araçlarda bulunan parçalardan bir tanesidir. Karterin görevini tanımlayacak olursak: en kolay ve basit anlatım şekliyle motor yağının depolanmasını sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Karter bir nevi, araçlarda bulunan yağ deposu görevine gören parçadır. Karter parçasının dib seviyesinde bir yağ kutusu bölümü bulunmaktadır. Motorlu araçlarda, motoru yağlamak için gerekli yap bu bölüme koyulur ve araçlar tarafından otomatik olarak kullanılır.

 

Karter parçalu genellikle motorlu araçlarda, motorun alt bölümlerinde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan yağ pompaları aracılığı sayesinde motorun kolay ve sağlıklı bir biçimde yağlanmasını sağlayarak, motor ömrünü ve verimliliğini arttırır.  Karterin görevlerinden biriside, motor yağının soğuk kalmasını sağlamaktır.

Açıklamayı burada özetleyecek olursak; karter  motor yağının depolanmasını sağlamanın yanı sıra, ısınan motor yağlarının soğutulması ve dinlendirilmesi görevlerinde de yardımcı bir parça görevini görmektedir.

Ayrıca karter motorun bulunduğu bölgenin alt tarafını komple kapatmaktadır. Motorun alt tarafını kapatarak motoru dışarından gelecek zararlara karşı ve yabancı cisimlere karşı korumakta oldukça faydalı ve etkili bir parçadır.

Arabalarda Karter Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.