EPC (Electronic Power Control ) , elektronik güç kontrol ünitesidir. Arabalarda bulunun EPC’ye kısaca aracın beyni diyebiliriz. Yani EPC sisteminin arızalanması demek, aracın beyni arızalanmıştır demektir.

EPC sistemi, araç çalıştırıldığında aracın elektronik donanımlarının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Genellikle araçlarda kontak açıldığında yanmaktadır. Ama araba çalıştırıldıktan sonra yanan farklı EPC simgeleri mevcut ise aracınız arızalanmış olabilir.

Gaz kelebeği, gaz potansiyometresi, rolanti regülatörü, manifold gibi birçok araba parçasındaki meydana gelen sorunlar EPC ışığı ile temsil edilir. Yani aracınızın bu parçalarında sıkıntı var ise eğer, EPC ışığınız yanabilir. Bu yüzden EPC ışığı genel olarak düşünülmelidir.

Normalde EPC ışığının en çok yanmasına sebep olan şey düşük yakıt kalitesidir. Almış olduğunuz pis ve düşük kaliteli yakıtlar aracınızda EPC arıza ışığının yanmasına sebep olacak en büyük sebeplerden bir tanesidir. Bu yüzden araç yakıtlarını güvenilir ve kaliteli petrol ofislerinden almanızda fayda vardır

Ayrıca kapalı karter havalandırma sisteminde meydana gelebilecek bir hata da yine aynı şekilde EPC arızası olarak karşınıza çıkabilir.

Arabalarda EPC Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.