2.el araba satış işlemlerinde, alışveriş gerçekleşmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle aracın satış işlemlerin gerçekleşebilmesi için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezasının olmaması gerekmektedir. Ayrıca aracın muayenesi yapılmış olmalıdır. Eğer arabanın herhangi bir borcu var veya muayenesi eksik ise satış işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

Araba satış işlemlerinde öncelikle noter huzurunda satış sözleşmesi hazırlanır ve bu sözleşme noter, araç sahibi ve alıcı tarafından imzalanır. Noter huzurunda yapılan satış sözleşmesinin ardından satış gerçekleşmiş demektir. Bu işlem sonrasında noter tarafından “Tescile ilişkin geçici belge” düzenlenerek alıcıya 1 ay içerisinde kargo işe ulaştırılır.

2.el araba satış işleminin ardından devir işlemlerine geçilmektedir. Arabanın yeni sahibi arabanın devrini üzerine almak zorundadır. Devir işlemleri için gerekli olan belgeler; noter satış belgesi, vergi dairesinden alınmış ilişik kesme belgesi, zorunlu trafik sigortası poliçesi, vergi numarası, tescil ve trafik belgesi ve plaka bilgisini içeren belgeler hazırlanmalıdır. Eğer satışı yapılan araba farklı bir şehre taşınacaksa, hazırlanan belgelere ek olarak “şehirler arası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap”  belgesi de eklenmelidir.

Araba Satışında Neler Yapılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.