2019 Yılının yaklaşması ile birlikte milyonlarca işçi tarafından merak edilen konulardan biriside, yeni yılın girmesiyle birlikte artış sağlanması beklenen asgari ücrettir. İşçi kesimi ve temsilcileri olan sendikalar tarafından 2000 TL olarak belirlenmesi beklenen asgari ücret hala netlik kazanmış değil.

 

Ekonomik olarak zor bir süreç içerisinde olan Türkiye’de döviz kurlarında ki artış ve ürünlere yapılan zamlarla vatandaşın alım gücü oldukça zorlaşmıştır. 2019 yılı ocak ayında uygulanacak olan ve şubat ayından itibaren alınmaya başlanacak asgari ücretin 1830 lira ile 2000 lira arasında olacağı yönünde ekonomistler tahminler ileriye sürmektedir. Asgari ücret günümüzde 1603 lira olarak ödenmektedir.

Geçtiğimiz 15 yılın en büyük enflasyon oranları 2018 yılı içerisinde görmekteyiz. Enflasyon oranlarının yükselmesi ile birlikte piyasalarda çalkantıların olduğu görülüyor. Bu dengesizlikler ise asgari ücret ile çalışan bir kişinin geçim şartlarının zorlaştığını bize göstermektedir.

İşverenler tarafından da oldukça sıkıntılı bir süreç bekleniyor. Piyasalarda ki belirsizlikler yüzünden ticaret hacimlerinin azaldığını belirten iş adamları, asgari ücret üzerinde ki artışı merakla bekliyor. Şu an için 2029,50 TL brüt olarak uygulanan asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağı merak konusu.

2019 asgari ücret ne kadar olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.