Mehmet Ali Erbil’in çok nadir görülen bir hastalık olan kaçış sendromuna yakalanmasıyla son günlerde adından çokça bahsedilen kaçış sendromu, geçmişten günümüze dünya genelinde sadece 100 kişide görülmüştür.

Kaçış sendromu ( Capillary leak syndrome ), kanda yoğunlaşma ve tansiyon düşmesi gibi belirtilere sahip olan ve damarlardan protein, mineral ve su sızması olarak tanımlanan bir hastalık türüdür.  Damarların içinde bulunan sıvı oranının azalması sonucu meydana gelen ani kalp atakları şeklinde tanımlayabiliriz. Kaçış sendromuna yakalanan hastalarda meydana gelen ani ataklar sırasında hasta sağlıklı olarak görülmektedir.

Hastalığın sebebi ve neden oluştuğu hala tam olarak belli değildir. Bu hastalığa yakalanan hastalarda, kılcal damarların içinden dışarıya sıvı çıkışlarında artış ve hızlanma görülmektedir. Kılcal damarlarda oluşan bu problem sonucu da damar dışına sıvı sızması artış gösterir.

Bu hastalığa sahip kişilerin şikayetleri, genel olarak günlük hayatta basit şeylerden dolayı dile getirebileceğimiz sık karşılaşılan şikayetlerle aynıdır. Hastalarda sık sık mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve halsizlik gibi problemler kendini göstermektedir.

Kaçış Sendromu Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.